راهنمای کامل برنامه نامزد استانی (PNP): هر استان، هر مسیر (۲۰۲۶)
برنامه نامزد استانی (PNP) بزرگترین مسیر واحد مهاجرت اقتصادی کانادا است و به استانها و قلمروها اجازه میدهد افرادی را که نیازهای مشخص بازار کارشان را برآورده میکنند برای اقامت دائم نامزد کنند. نامزدی PNP، 600 امتیاز به امتیاز CRS اکسپرس انتری شما اضافه میکند و دریافت دعوتنامه درخواست را تقریباً قطعی میسازد. این راهنما همه استانها، همه مسیرها، زمانهای پردازش، هزینهها و راهبردهای سال 2026 را پوشش میدهد.
نمای کلی مسیرها: مطمئن نیستید این برنامه در کدام بخش قرار میگیرد؟ برای مقایسه ویزای بازدید، مجوزها، مسیرهای PR و شهروندی، ابتدا مرور انواع ویزای کانادا را بخوانید.
برنامه نامزد استانی چیست؟
برنامه نامزد استانی، برنامهای مشترک میان دولت فدرال و استانها است که بر پایه توافقهای دوجانبه میان دولت کانادا و هر استان یا قلمرو ایجاد شده است [1][2]. بر اساس این توافقها، هر استان مهاجرانی را که مهارت، تحصیلات و سابقه کار لازم برای کمک به اقتصاد آن استان دارند شناسایی و نامزد میکند.
همه استانها و قلمروها به جز Quebec که نظام مهاجرتی جداگانه خود را دارد و Nunavut که PNP ندارد، در این برنامه شرکت میکنند. بنابراین 11 استان و قلمرو PNP خود را با مسیرها، الزامات و اولویتهای شغلی ویژه اداره میکنند [1].
🍁 میخواهید امتیاز اکسپرس انتری خود را برآورد کنید؟ از محاسبهگر امتیاز CRS ما استفاده کنید تا ببینید 600 امتیاز افزوده نامزدی PNP چه اثری بر رتبه شما دارد.
PNP چگونه کار میکند؟
PNP دو مسیر اصلی دارد [2]:
چه کسی درخواست میدهد؟ نیروی کار، نه کارفرما
برخلاف LMIA که در آن کارفرما فرایند را آغاز میکند، PNP متقاضیمحور است. شما به عنوان نیروی کار، درخواست را مستقیماً به استان میفرستید. بسیاری از مسیرها یک پیشنهاد شغلی معتبر از کارفرما میخواهند، اما کارفرما از طرف شما درخواست نمیدهد؛ او فقط نامه پیشنهاد شغلی را فراهم میکند تا آن را همراه درخواست خود ارائه کنید.
تفاوت اصلی:
- LMIA: کارفرما به ESDC درخواست میدهد، 1,000 دلار میپردازد و ثابت میکند نیروی کار کانادایی در دسترس نیست
- PNP: نیروی کار به استان درخواست میدهد و در صورت لزوم نامه پیشنهاد شغلی را ضمیمه میکند
آیا هر کارفرمایی واجد شرایط است؟
بیشتر استانها از کارفرما میخواهند شرایط پایه زیر را داشته باشد:
- کسبوکار باید در استان فعالانه فعالیت کند و ثبت و حضور فیزیکی داشته باشد
- کارفرما باید یک موقعیت تماموقت و دائمی یا بدون مدت معین پیشنهاد دهد
- کارفرما نمیتواند سفارت، آژانس کاریابی در بیشتر موارد یا فعالیت فصلی باشد؛ جزئیات در هر استان متفاوت است
- برخی مسیرها میخواهند کارفرما برای یک حداقل دوره فعالیت کرده باشد، برای نمونه در بعضی استانها 2+ سال
- در بیشتر مسیرهای PNP، نیازی به تعیین صلاحیت ویژه کارفرما نیست؛ برخلاف AIP که کارفرمای تعیینشده میخواهد
برای مسیرهایی که پیشنهاد شغلی نمیخواهند، مانند Ontario Masters/PhD Graduate، Saskatchewan Occupation In-Demand و BC International Post-Graduate STEM، میتوانید صرفاً بر پایه مدارک و سوابق خود به طور مستقل درخواست دهید.
مسیرهایی که میتوانید بدون پیشنهاد شغلی برای آنها درخواست دهید
برای درخواست در مسیرهای زیر، لازم نیست اکنون شاغل باشید یا کارفرما داشته باشید:
| استان | مسیر | افراد واجد شرایط |
|---|---|---|
| Ontario | Masters Graduate Stream | فارغالتحصیل مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه واجد شرایط در Ontario |
| Ontario | PhD Graduate Stream | فارغالتحصیل دکتری از دانشگاه واجد شرایط در Ontario |
| BC | International Post-Graduate (STEM) | دارنده کارشناسی ارشد یا دکتری علوم طبیعی، کاربردی یا سلامت از مؤسسه واجد شرایط در BC |
| Saskatchewan | Occupation In-Demand | سامانه EOI امتیازمحور؛ امکان درخواست از خارج از کانادا بدون سابقه کانادایی |
| Saskatchewan | Express Entry | پروفایل فعال EE و شغلی در فهرست مشاغل موردنیاز Saskatchewan |
| Alberta | Express Entry Stream | پروفایل فعال EE؛ Alberta برای شما Notification of Interest یا NOI میفرستد |
| Nova Scotia | Labour Market Priorities | پروفایل فعال EE؛ Nova Scotia داوطلبان را بر اساس نیاز بازار کار انتخاب میکند |
| Manitoba | Skilled Workers Overseas | زندگی در خارج از کانادا همراه با پیوندی با Manitoba، مانند خانواده، تحصیل یا کار قبلی یا دعوتنامه |
نکته اصلی: اگر اکنون در کانادا شاغل نیستید، بر موارد زیر تمرکز کنید:
- مسیرهای متصل به اکسپرس انتری که استانها بر اساس پروفایل EE برای شما NOI میفرستند
- مسیرهای فارغالتحصیلان، اگر از یک مؤسسه کانادایی فارغالتحصیل شدهاید
- Saskatchewan Occupation In-Demand، اگر شغل شما در فهرست آن قرار دارد؛ سابقه کار کانادایی لازم نیست
مسیرهای متصل به اکسپرس انتری (EE-linked)
داوطلب باید یک پروفایل فعال اکسپرس انتری داشته باشد. نامزدی استانی از طریق مسیر متصل به EE، 600 امتیاز CRS اضافه میکند و دریافت Invitation to Apply یا ITA در قرعهکشی بعدی را تقریباً قطعی میسازد. پردازش سریعتر است، زیرا درخواست از طریق سامانه اکسپرس انتری انجام میشود.
مسیرهای پایه یا غیر EE (کاغذی)
داوطلب مستقیماً به استان درخواست میدهد. اگر نامزد شود، درخواست کاغذی اقامت دائم را به IRCC ارائه میکند. زمان پردازش معمولاً طولانیتر است و مرحله فدرال 12–18+ ماه زمان میبرد [2].
جدول زمانی PNP و اکسپرس انتری
| مرحله | زمان معمول |
|---|---|
| ارسال درخواست استانی | روز 0 |
| پردازش استانی | 2–6 ماه |
| صدور نامزدی | روز 60–180 |
| افزودن 600 امتیاز CRS به پروفایل EE | ظرف چند روز پس از نامزدی |
| دریافت ITA | نخستین قرعهکشی مربوط EE، معمولاً ظرف 2 هفته |
| ارسال درخواست PR | ظرف 60 روز پس از ITA |
| پردازش فدرال | حدود 6 ماه |
| مجموع مسیر متصل به EE | حدود 8–12 ماه |
| مجموع مسیر کاغذی غیر EE | حدود 14–24 ماه |
آشنایی با سطوح TEER و کدهای NOC
مسیرهای PNP به سطوح TEER یعنی آموزش، تحصیلات، تجربه و مسئولیتها در طبقهبندی ملی مشاغل کانادا یا NOC 2021 اشاره میکنند. معنای هر سطح چنین است:
| TEER | سطح تحصیلات | نمونه مشاغل |
|---|---|---|
| TEER 0 | مدیریت | مدیران رستوران، مدیران ساختوساز، مدیران فناوری اطلاعات |
| TEER 1 | مدرک دانشگاهی | مهندسان نرمافزار، حسابداران، مهندسان عمران، پرستاران |
| TEER 2 | دیپلم کالج یا کارآموزی 2+ ساله | برقکاران، لولهکشها، بهداشتکاران دهان و دندان، دستیاران حقوقی |
| TEER 3 | دیپلم کالج یا کارآموزی کمتر از 2 سال | نانواها، دستیاران دندانپزشکی، مربیان دوران کودکی |
| TEER 4 | دبیرستان یا آموزش حین کار | کارکنان پشتیبانی در منزل، رانندگان کامیون، سرپرستان خردهفروشی |
| TEER 5 | نمایش کوتاهمدت توانایی کار | کارگران فضای سبز، کارکنان پیشخوان غذا، نظافتچیان |
بیشتر مسیرهای PNP به TEER 0–3 یعنی مشاغل تخصصی نیاز دارند. برخی مسیرها TEER 4 یا 5 را برای بخشهای مشخصی مانند کشاورزی، ساختوساز و مراقبت میپذیرند. میتوانید کد NOC و سطح TEER شغل خود را در ابزار جستوجوی NOC دولت کانادا پیدا کنید.
PNP چند نفر را میپذیرد؟
دولت فدرال سهمیههای سالانه نامزدی PNP را در قالب برنامه سطوح مهاجرت تعیین میکند [3]:
| سال | هدف پذیرش PNP | توضیحات |
|---|---|---|
| 2023 | 105,000، آمار واقعی | سال رکوردشکن |
| 2024 | 110,000، هدف | سطح پیش از کاهش |
| 2025 | 55,000 | کاهش حدود 50٪ طبق برنامه 2025–2027 |
| 2026 | 91,500 | افزایش حدود 66٪ طبق برنامه 2026–2028 |
| 2027 | 92,500 | برنامهریزیشده در برنامه 2026–2028 |
برنامه 2025–2027 اهداف PNP را نسبت به سطح 2024 تقریباً نصف کرد، اما برنامه 2026–2028 بخش بزرگی از این کاهش را جبران کرد و هدف سال 2026 را به 91,500 رساند [3]. IRCC سهم هر استان را بر اساس نسبت جمعیت، نیازهای بازار کار و میزان استفاده تاریخی توزیع میکند.
بررسی استان به استان
British Columbia - BC PNP
وبسایت رسمی: welcomebc.ca [4]
BC PNP یکی از بزرگترین و فعالترین برنامههای PNP کانادا است و از سامانه رقابتی دعوت مبتنی بر امتیاز استفاده میکند.
مسیرهای Skills Immigration
| مسیر | الزامات اصلی |
|---|---|
| Skilled Worker | پیشنهاد شغلی تماموقت و بدون مدت معین در NOC TEER 0، 1، 2 یا 3؛ 2 سال سابقه؛ CLB 4+ |
| Health Authority | پیشنهاد شغلی از یکی از مراجع سلامت BC؛ الزامات ویژه هر شغل |
| Entry Level and Semi-Skilled (ELSS) | شغل NOC TEER 4 یا 5 در گردشگری، مهمانداری، فرآوری غذا یا رانندگی کامیون مسیر طولانی در شمال شرقی BC؛ 9+ ماه سابقه در BC |
| International Graduate | فارغالتحصیلی در 3 سال گذشته از مؤسسه واجد شرایط کانادایی؛ پیشنهاد شغلی در NOC TEER 0–3 |
| International Post-Graduate | کارشناسی ارشد یا دکتری در علوم طبیعی، کاربردی یا سلامت از مؤسسه واجد شرایط BC؛ پیشنهاد شغلی لازم نیست |
Express Entry BC (EEBC)
همه مسیرهای Skills Immigration گزینه اکسپرس انتری دارند. نامزدی EEBC، 600 امتیاز CRS برای پردازش سریعتر فدرال اضافه میکند [4].
BC PNP Tech
این مسیر ویژه مشاغل پرتقاضای فناوری است و دورهای دعوت هفتگی و پردازش اولویتدار دارد [4]. مشاغل واجد شرایط شامل مهندسان نرمافزار NOC 21231، برنامهنویسان رایانه NOC 21230، تحلیلگران سامانههای اطلاعاتی NOC 21222، طراحان وب NOC 21233، تحلیلگران پایگاه داده NOC 21223، متخصصان امنیت سایبری NOC 21220، مهندسان داده NOC 21211، مهندسان DevOps با NOC 21234 و مشاغل دیگر است.
زمان پردازش: درخواست حدود 3 ماه؛ پس از نامزدی حدود 1 ماه [4] هزینه درخواست: 1,150 دلار کانادا
Alberta - Alberta Advantage Immigration Program (AAIP)
وبسایت رسمی: alberta.ca [5]
مسیرهای نیروی کار
| مسیر | الزامات اصلی |
|---|---|
| Alberta Opportunity Stream | زندگی و اشتغال فعلی در Alberta؛ پیشنهاد شغلی؛ مجوز کار؛ CLB 4–5 |
| Alberta Express Entry Stream | پروفایل فعال EE؛ همسویی با اولویتهای استان |
| Tourism and Hospitality Stream | پیشنهاد شغلی تماموقت در گردشگری یا مهمانداری؛ زندگی و اشتغال در Alberta |
| Rural Renewal Stream | نامه تأیید از جامعه تعیینشده؛ پیشنهاد شغلی در همان جامعه |
Alberta Express Entry Stream مسیرهای اختصاصی برای Health Care، Technology Workers و Police Occupations دارد [5][6].
مسیرهای کارآفرینی
گزینههای Rural Entrepreneur، Graduate Entrepreneur، Farm Stream و Foreign Graduate Entrepreneur در دسترس هستند [6].
هزینه درخواست: 500 دلار کانادا از آوریل 2025 [5]
Saskatchewan - SINP
وبسایت رسمی: saskatchewan.ca [7]
گروه International Skilled Worker
| زیرگروه | ویژگیهای اصلی |
|---|---|
| Employment Offer | پیشنهاد شغلی تأییدشده SINP لازم است |
| Occupation In-Demand | پیشنهاد شغلی لازم نیست؛ سامانه EOI مبتنی بر امتیاز |
| Saskatchewan Express Entry | پروفایل فعال EE و پیوند با Saskatchewan |
| Hard-to-Fill Skills Pilot | مشاغل هدفگذاریشده |
| Tech Talent Pathway | کدهای مشخص NOC در فناوری؛ پیشنهاد شغلی در Saskatchewan |
گروه Saskatchewan Experience
مسیرهای ویژه کارکنانی که هماکنون در Saskatchewan هستند عبارتاند از Existing Work Permit، Health Professionals، Hospitality Sector Project، Long-Haul Truck Driver و Students [7][8].
جدول امتیازبندی SINP
SINP از سامانه امتیازمحور Expression of Interest یا EOI استفاده میکند. برای تحصیلات حداکثر 23 امتیاز، سابقه کار حداکثر 15، مهارت زبان حداکثر 20، سن حداکثر 12 و پیوند با Saskatchewan حداکثر 30 امتیاز داده میشود. حدنصاب قبولی در هر قرعهکشی متفاوت است [8].
هزینه درخواست: 300–350 دلار کانادا
Manitoba - MPNP
وبسایت رسمی: immigratemanitoba.com [9]
Manitoba نخستین استان کانادا بود که در سال 1998 یک PNP راهاندازی کرد و یکی از باسابقهترین برنامههای کانادا را دارد [9].
سه مسیر اصلی
Skilled Worker Stream دو مسیر دارد: Skilled Workers in Manitoba برای پیوند از طریق اشتغال یا خویشاوند نزدیک و Skilled Workers Overseas برای پیوند از طریق خانواده، تحصیل یا کار قبلی یا Strategic Recruitment Initiative [9].
International Education Stream شامل Career Employment Pathway برای فارغالتحصیلانی با شغل مرتبط، Graduate Internship Pathway برای دارندگان کارشناسی ارشد یا دکتری همراه با کارآموزی پژوهشی در صنعت و International Student Entrepreneur Pilot است [9].
Business Investor Stream شامل Entrepreneur Pathway و Farm Investor Pathway است [9].
Manitoba در گذشته در مهاجرت با پشتیبانی جامعه عملکرد قدرتمندی داشته است و Strategic Recruitment Initiative امکان مأموریتهای بینالمللی جذب نیرو و نشستهای اطلاعرسانی را فراهم میکند.
هزینه درخواست: 500 دلار کانادا
Ontario - OINP
وبسایت رسمی: ontario.ca [10]
OINP از نظر سهمیه بزرگترین PNP کانادا است و در گذشته سالانه 9,000–10,000+ نامزدی داشته است. رقابت در آن شدید است [10].
گروه Employer Job Offer
| مسیر | توضیح |
|---|---|
| Foreign Worker Stream | پیشنهاد شغلی در NOC TEER 0، 1، 2 یا 3 |
| International Student Stream | فارغالتحصیل بینالمللی با پیشنهاد شغلی در Ontario |
| In-Demand Skills Stream | NOC TEER 4 یا 5 در کشاورزی، ساختوساز یا خدمات پشتیبانی شخصی |
گروه Human Capital متصل به اکسپرس انتری
| مسیر | توضیح |
|---|---|
| Human Capital Priorities Stream | Ontario بر اساس امتیاز CRS و شغل، NOI صادر میکند؛ در گذشته معمولاً CRS برابر 450+ لازم بوده است |
| French-Speaking Skilled Worker Stream | داوطلبان فرانسویزبان EE |
| Skilled Trades Stream | داوطلبان EE در مشاغل فنی واجد شرایط |
مسیرهای فارغالتحصیلان
Masters Graduate Stream و PhD Graduate Stream برای فارغالتحصیلان بینالمللی مؤسسات واجد شرایط Ontario هستند. پیشنهاد شغلی لازم نیست [10].
قرعهکشیهای فناوری OINP
Ontario به طور دورهای قرعهکشیهای هدفمند برای مشاغل فناوری، از جمله مهندسان نرمافزار NOC 21231، برنامهنویسان رایانه NOC 21230، توسعهدهندگان وب NOC 21234، تحلیلگران پایگاه داده NOC 21223 و مشاغل دیگر برگزار میکند [10].
هزینه درخواست: 1,500–2,000 دلار کانادا، بسته به مسیر [10]
Quebec - نظام جداگانه و نه PNP
Quebec در PNP شرکت نمیکند. طبق توافق Canada-Quebec سال 1991، Quebec اختیار انحصاری انتخاب مهاجران اقتصادی خود را دارد [11].
تفاوتهای اصلی:
- Quebec به جای نامزدی استانی، Certificat de selection du Quebec یا CSQ صادر میکند
- درخواستها از طریق Arrima Portal، سامانه آنلاین EOI، مدیریت میشوند
- مهارت زبان فرانسوی در معیارهای انتخاب وزن زیادی دارد
- متقاضیان باید شناخت خود از ارزشهای دموکراتیک Quebec را نشان دهند
- پس از انتخاب متقاضی به وسیله Quebec و صدور CSQ، IRCC همچنان بررسیهای پذیرشپذیری شامل سلامت، امنیت و سوابق کیفری را انجام میدهد، اما صلاحیتهای اقتصادی را ارزیابی نمیکند [11]
برنامههای کنونی شامل Programme de selection des travailleurs qualifies یا PSTQ و پایلوتهای مهاجرت دائم برای فرآوری مواد غذایی، کارکنان مراقبتی و بخشهای هوش مصنوعی، فناوری اطلاعات و جلوههای بصری است [11].
New Brunswick - NBPNP
وبسایت رسمی: welcomenb.ca [12]
| مسیر | توضیح |
|---|---|
| Skilled Workers with Employer Support | پیشنهاد شغلی معتبر از کارفرمای New Brunswick |
| Express Entry Labour Market Stream | متصل به EE؛ پروفایلهای همسو با نیازهای بازار کار New Brunswick |
| Strategic Initiative Stream | داوطلبان رویدادهای جذب نیروی New Brunswick |
| Entrepreneurial Stream | صاحبان کسبوکاری که قصد تأسیس یا خرید یک کسبوکار را دارند |
| Post-Graduate Entrepreneurial Stream | فارغالتحصیلان اخیر آموزش عالی New Brunswick که میخواهند کسبوکاری راهاندازی کنند |
New Brunswick همچنین در Atlantic Immigration Program یا AIP شرکت میکند که یک مسیر تکمیلی کارفرمامحور ارائه میدهد [18].
هزینه درخواست: 250 دلار کانادا
Nova Scotia - NSNP
وبسایت رسمی: liveinnovascotia.com [13]
| مسیر | توضیح |
|---|---|
| Nova Scotia Demand: Express Entry | متصل به EE؛ مهارتهای موردنیاز در Nova Scotia |
| Skilled Worker Stream | پیشنهاد شغلی از کارفرمای Nova Scotia |
| Physician Stream | پزشکان دارای مجوز و فرصت طبابت |
| Labour Market Priorities | قرعهکشیهای هدفمند برای جذب راهبردی |
| Occupations in Demand | مشاغل مشخصی که با کمبود نیرو روبهرو هستند |
| Entrepreneur Stream | صاحبان باتجربه کسبوکار |
| International Graduate Entrepreneur | فارغالتحصیلان مؤسسات Nova Scotia دارای طرح کسبوکار |
از مه 2026، Nova Scotia دوره اعتبار 12 ماههای برای EOI برقرار کرده است [13].
Prince Edward Island - PEI PNP
وبسایت رسمی: princeedwardisland.ca [15]
| گروه | مسیرها |
|---|---|
| Labour Impact | Skilled Worker، Critical Worker، International Graduate |
| Business Impact | Work Permit Stream، Entrepreneur Stream |
| Express Entry | متصل به EE با پیوندی با PEI |
PEI از نظر سهمیه یکی از کوچکترین برنامههای PNP است و بر حفظ فارغالتحصیلان بینالمللی و رفع کمبودهای حیاتی نیروی کار تمرکز دارد [15].
هزینه درخواست: 300 دلار کانادا
Newfoundland and Labrador - NLPNP
| گروه | توضیح |
|---|---|
| Express Entry Skilled Worker | متصل به EE؛ پیشنهاد شغلی در Newfoundland and Labrador |
| Skilled Worker Category | پیشنهاد شغلی تماموقت از کارفرمای Newfoundland and Labrador |
| International Graduate Category | فارغالتحصیلان اخیر دارای شغل در Newfoundland and Labrador |
| International Entrepreneur Category | صاحبان باتجربه کسبوکار |
| Priority Skills NL | کارکنان مشاغل حیاتی و اولویتدار |
هزینه درخواست: 250 دلار کانادا
Yukon - Yukon Nominee Program (YNP)
| مسیر | توضیح |
|---|---|
| Skilled Worker | پیشنهاد شغلی تماموقت و دائمی از کارفرمای Yukon |
| Critical Impact Worker | شغل سطح ورودی یا نیمهتخصصی NOC TEER 4 یا 5 با پیشنهاد شغلی در Yukon |
| Business Nominee | کارآفرینانی که میخواهند کسبوکاری تأسیس یا خریداری کنند |
| Express Entry | متصل به EE با اشتغال در Yukon |
همه مسیرهای نیروی کار به پیشنهاد شغلی نیاز دارند. هزینه درخواست استانی ندارد و Yukon تنها استان یا قلمروی بدون هزینه است [17].
Northwest Territories - NTNP
| مسیر | توضیح |
|---|---|
| Employer Driven Stream | پیشنهاد شغلی از کارفرمای Northwest Territories در زیرگروههای Skilled Worker و Entry Level |
| Business Driven Stream | کارآفرینانی که میخواهند در کسبوکاری سرمایهگذاری کنند یا کسبوکاری راه بیندازند |
| Critical Impact Worker Stream | کارکنان مشاغل حیاتی |
| Express Entry Stream | متصل به EE با پیوندی با Northwest Territories |
| Francophone Stream | داوطلبان فرانسویزبان دارای شغل یا طرح کسبوکار در Northwest Territories |
هزینه درخواست: 300 دلار کانادا
Nunavut - بدون PNP
Nunavut تنها قلمرو کانادا است که برنامه نامزد استانی ندارد. علت اصلی، جمعیت بسیار کم آن در حدود 40,000 نفر، محدودیت شدید مسکن و توافق Nunavut است که اشتغال Inuit را در اولویت قرار میدهد [1]. افرادی که قصد مهاجرت به Nunavut را دارند باید از مسیرهای فدرال مانند اکسپرس انتری یا حمایت مالی خانواده استفاده کنند.
چه مشاغلی پرتقاضا هستند؟
کارکنان حوزه سلامت
تقاضا برای نیروی حوزه سلامت تقریباً در همه استانها در سطح بحرانی است [1]:
| استان | مسیرهای اصلی | مشاغل اصلی |
|---|---|---|
| BC | Health Authority Stream | پرستاران دارای مجوز، پرستاران عملی دارای مجوز LPN، تکنولوژیستهای آزمایشگاه |
| Alberta | Dedicated Health Care Pathway | پرستاران دارای مجوز، پزشکان، داروسازان |
| Saskatchewan | Health Professionals | پزشکان، پرستاران، داروسازان |
| Manitoba | Skilled Worker با اولویت | پرستاران دارای مجوز، کمکبهیاران |
| Ontario | Employer Job Offer | پرستاران، کارکنان پشتیبانی شخصی، فیزیوتراپیستها |
| Nova Scotia | Physician Stream و Labour Market | پزشکان، پرستاران، دستیاران مراقبت مستمر |
| Newfoundland and Labrador | Priority Skills NL | پرستاران، پزشکان |
بخش فناوری
| استان | مسیر فناوری | کدهای اصلی NOC |
|---|---|---|
| BC | BC PNP Tech با قرعهکشی هفتگی | 21231 مهندسان نرمافزار، 21230 برنامهنویسان رایانه، 21222 تحلیلگران سامانههای اطلاعاتی، 21233 طراحان وب، 21211 مهندسان داده |
| Alberta | Technology Worker Pathway | توسعهدهندگان نرمافزار، مهندسان داده |
| Ontario | OINP Tech Draws | 21231 مهندسان نرمافزار، 21230 برنامهنویسان رایانه، 21234 توسعهدهندگان وب، 20012 مدیران سامانههای رایانهای و اطلاعاتی، 21222 تحلیلگران سامانههای اطلاعاتی |
| Saskatchewan | Tech Talent Pathway | توسعهدهندگان نرمافزار، تحلیلگران فناوری اطلاعات |
مشاغل فنی
برقکاران، لولهکشها، نجاران، جوشکاران و اپراتورهای ماشینآلات سنگین در BC، Alberta، Saskatchewan و Ontario تقاضای زیادی دارند [1].
حملونقل
برای رانندگان کامیون مسیر طولانی در BC از طریق ELSS، Saskatchewan، Alberta از طریق Opportunity Stream و Manitoba مسیرهای اختصاصی وجود دارد [1].
رقابت در هر استان چقدر است؟
| استان | سطح رقابت | توضیحات |
|---|---|---|
| Ontario | بسیار زیاد | بزرگترین استان؛ بیشترین متقاضی؛ بالاترین حدنصابهای CRS |
| BC | زیاد | مقصد محبوب؛ قرعهکشیهای رقابتی فناوری |
| Alberta | متوسط رو به زیاد | افزایش علاقه؛ بخشهای انرژی و فناوری |
| Saskatchewan | متوسط | مسیر Occupation In-Demand بدون پیشنهاد شغلی در دسترس است |
| Manitoba | متوسط | پیوندهای تثبیتشده با جامعه کمک میکند |
| Nova Scotia | متوسط | رو به رشد؛ محدودیت جدید اعتبار EOI |
| New Brunswick | کم تا متوسط | رقابت کمتر؛ گزینه جایگزین AIP در دسترس است |
| PEI | کم | سهمیه کوچکتر، اما متقاضی کمتر |
| Newfoundland and Labrador | کم | جذب فعال نیرو؛ جمعیت متقاضی کوچکتر |
| Yukon | پایین | سهمیه بسیار کم، اما متقاضی اندک |
| Northwest Territories | پایین | فرصتهای بسیار محدود |
هزینه PNP چقدر است؟
هزینههای درخواست استانی
| استان | هزینه مسیرهای نیروی کار |
|---|---|
| BC | 1,150 دلار کانادا |
| Ontario | 1,500–2,000 دلار کانادا |
| Alberta | 500 دلار کانادا |
| Manitoba | 500 دلار کانادا |
| Saskatchewan | 300–350 دلار کانادا |
| PEI | 300 دلار کانادا |
| Northwest Territories | 300 دلار کانادا |
| New Brunswick | 250 دلار کانادا |
| Newfoundland and Labrador | 250 دلار کانادا |
| Nova Scotia | بسته به مسیر متفاوت است |
| Yukon | 0 دلار، بدون هزینه |
علاوه بر هزینههای استانی، باید هزینه درخواست فدرال PR به مبلغ 850 دلار و هزینه حق اقامت دائم به مبلغ 500 دلار RPRF را به IRCC بپردازید [1][2].
سایر هزینههایی که باید بودجهبندی کنید
- آزمونهای زبان IELTS، CELPIP یا TEF: 300–400 دلار کانادا
- ارزیابی مدارک تحصیلی ECA: 200–300 دلار کانادا
- گواهیهای پلیس: بسته به کشور، 50–200+ دلار
- معاینه پزشکی: حدود 200–400 دلار کانادا برای هر نفر
- مدرک تمکن مالی، در صورت لزوم: جدول زیر را ببینید
الزامات تمکن مالی در سال 2025
| تعداد اعضای خانواده | حداقل تمکن، تقریبی |
|---|---|
| 1 نفر | حدود 15,263 دلار کانادا |
| 2 نفر | حدود 19,001 دلار کانادا |
| 3 نفر | حدود 23,360 دلار کانادا |
| 4 نفر | حدود 28,362 دلار کانادا |
| 5 نفر | حدود 32,168 دلار کانادا |
| 6 نفر | حدود 36,280 دلار کانادا |
| 7+ نفر | حدود 40,392 دلار کانادا |
داوطلبانی که پیشنهاد شغلی معتبر دارند یا هماکنون در کانادا کار میکنند ممکن است از الزام تمکن مالی معاف باشند [1].
PNP چگونه با اکسپرس انتری یکپارچه میشود؟
مسیر PNP متصل به اکسپرس انتری، سریعترین راه دستیابی به اقامت دائم از طریق PNP است [2][17]:
- ایجاد پروفایل اکسپرس انتری؛ باید در FSW، CEC یا FST واجد شرایط باشید
- دریافت Notification of Interest یا NOI یا درخواست مستقیم؛ بعضی استانها به طور فعال برای داوطلبان متناسب اکسپرس انتری NOI میفرستند و برخی دیگر درخواست مستقیم را میپذیرند
- درخواست برای مسیر EE استانی؛ درخواست را همراه مدارک پشتیبان ارائه کنید
- دریافت نامزدی استانی؛ استان گواهی نامزدی صادر میکند
- افزوده شدن 600 امتیاز CRS؛ امتیاز اکسپرس انتری شما 600 واحد افزایش مییابد
- دریافت ITA؛ در قرعهکشی بعدی، دریافت دعوتنامه شما تقریباً قطعی است
- ارسال درخواست PR؛ ظرف 60 روز پس از دریافت ITA
- پردازش IRCC؛ هدف پردازش برای درخواستهای متصل به EE حدود 6 ماه است
کدام استانها Notification of Interest یا NOI میفرستند؟
- Ontario یا OINP: برای مسیرهای Human Capital Priorities، French-Speaking Skilled Worker و Skilled Trades، NOI میفرستد [10]
- Alberta یا AAIP: بر اساس اولویتهای شغلی و بخشی، NOI میفرستد [5]
- Nova Scotia یا NSNP: بر اساس اولویتهای بازار کار، NOI میفرستد [13]
- Saskatchewan یا SINP: برای زیرگروه Saskatchewan Express Entry، NOI میفرستد [7]
- BC: از NOI استفاده نمیکند. داوطلبان باید در سامانه امتیازمحور خود BC PNP ثبتنام کنند و دعوت شوند [4]
چگونه برای PNP درخواست بدهم؟
فرایند گامبهگام
- پژوهش و انتخاب استان یا مسیر؛ الزامات واجد شرایط بودن و فهرست مشاغل پرتقاضا را بررسی کنید
- گردآوری مدارک؛ مدارک تحصیلی، نتایج آزمون زبان، نامههای سابقه کار و پیشنهاد شغلی در صورت لزوم
- ارسال Expression of Interest یا EOI؛ بسیاری از استانها از سامانه EOI یا ثبتنام استفاده میکنند
- دریافت دعوتنامه درخواست؛ استان از داوطلبان دارای بالاترین امتیاز یا واجد شرایط دعوت میکند
- ارسال درخواست کامل؛ معمولاً ظرف 30–60 روز پس از دعوت
- ارزیابی استانی؛ استان شرایط و مدارک را راستیآزمایی میکند
- تصمیم درباره نامزدی؛ استان نامزدی یا رد درخواست را صادر میکند
- درخواست PR؛ درخواست را از طریق اکسپرس انتری یا روش کاغذی به IRCC بفرستید
- پردازش فدرال؛ IRCC بررسیهای پذیرشپذیری را انجام میدهد
- ورود به کانادا؛ وارد شوید و اقامت دائم خود را فعال کنید. گامهای فوری بعدی شامل دریافت SIN و آشنایی با تعهدات وضعیت PR است
مدارکی که معمولاً لازم هستند
- گذرنامه معتبر
- نتایج آزمون زبان، شامل IELTS، CELPIP و PTE Core برای انگلیسی و TEF و TCF برای فرانسوی
- ارزیابی مدارک تحصیلی ECA از سازمان تعیینشده مانند WES یا IQAS
- نامههای مرجع شغلی مشروح، شامل وظایف، ساعات، حقوق و تاریخها
- نامه پیشنهاد شغلی از کارفرمای کانادایی، در صورت لزوم
- مدرک تمکن مالی
- گواهی پلیس از همه کشورهای محل اقامت
- نتایج معاینه پزشکی از پزشک معتمد IRCC
- فرمهای ویژه استان
الزامات زبان در هر استان
| استان | حداقل CLB در مسیرهای نیروی کار | توضیحات |
|---|---|---|
| BC | CLB 4 | برای برخی مشاغل بالاتر است |
| Alberta | CLB 4–5 | بسته به مسیر و NOC متفاوت است |
| Saskatchewan | CLB 4 | برای Occupation In-Demand بالاتر است |
| Manitoba | CLB 4–7 | بسته به مسیر متفاوت است |
| Ontario | CLB 4–7 | بسته به مسیر متفاوت است |
| New Brunswick | CLB 4–5 | متفاوت است |
| Nova Scotia | CLB 5 | برای برخی مسیرها بالاتر است |
| PEI | CLB 4–5 | متفاوت است |
| Newfoundland and Labrador | CLB 4–5 | متفاوت است |
| Yukon | CLB 4 | |
| Northwest Territories | CLB 4–5 | |
| Quebec | فرانسوی B2، آزمون TEF یا TCF | زبان فرانسوی وزن زیادی دارد |
آزمونهای پذیرفتهشده عبارتاند از IELTS General Training، CELPIP General، PTE Core که از سال 2025 در برخی استانها پذیرفته میشود، TEF Canada و TCF Canada [1].
مقایسه زمانهای پردازش
| استان | مرحله استانی | فدرال غیر EE | فدرال متصل به EE |
|---|---|---|---|
| BC | حدود 3 ماه | 12–18 ماه | حدود 6 ماه |
| Alberta | 3–6 ماه | 12–18 ماه | حدود 6 ماه |
| Saskatchewan | 2–4 ماه | 12–18 ماه | حدود 6 ماه |
| Manitoba | 3–6 ماه | 12–18 ماه | حدود 6 ماه |
| Ontario | 2–4 ماه | 12–18 ماه | حدود 6 ماه |
| New Brunswick | 2–3 ماه | 12–18 ماه | حدود 6 ماه |
| Nova Scotia | 2–4 ماه | 12–18 ماه | حدود 6 ماه |
| PEI | 2–4 ماه | 12–18 ماه | حدود 6 ماه |
| Newfoundland and Labrador | 2–3 ماه | 12–18 ماه | حدود 6 ماه |
| Yukon | 1–3 ماه | 12–18 ماه | حدود 6 ماه |
| Northwest Territories | 2–4 ماه | 12–18 ماه | حدود 6 ماه |
زمان پردازش بر اساس حجم، پیچیدگی و کامل بودن درخواستها متفاوت است. برای اطلاع از زمان پردازش فعلی، وبسایت رسمی هر استان را بررسی کنید [1].
سایر برنامههای مهاجرت استانی
علاوه بر PNP، چند برنامه دیگر نیز مسیرهای مهاجرت استانی ارائه میکنند:
Atlantic Immigration Program (AIP)
این برنامه فدرال که در سال 2022 دائمی شد، New Brunswick، Nova Scotia، PEI و Newfoundland and Labrador را پوشش میدهد [18]. این برنامه کارفرمامحور است، به LMIA نیاز ندارد و کمبود نیروی کار در منطقه آتلانتیک کانادا را هدف میگیرد. AIP از PNP جدا است و متقاضیان نمیتوانند برای یک درخواست واحد، همزمان از هر دو استفاده کنند.
Rural and Northern Immigration Pilot (RNIP)
این مدل جامعهمحور به سازمانهای توسعه اقتصادی محلی اجازه میدهد داوطلبانی را برای جوامع کوچکتر درگیر کاهش جمعیت توصیه کنند. RNIP پس از جذب 5,158+ تازهوارد با نرخ ماندگاری 87٪، در اوت 2024 پایان یافت. جانشین آن، RCIP، در ژانویه 2025 با 14 جامعه آغاز شد [1].
ابتکارهای مهاجرت فرانسویزبانان
چند استان مسیرهای ویژه فرانسویزبانان دارند: Northwest Territories مسیر Francophone Stream را دارد، Ontario دارای French-Speaking Skilled Worker Stream است و New Brunswick که رسماً دوزبانه است، فعالانه مهاجران فرانسویزبان را جذب میکند [1].
🍁 فرانسویزبان هستید؟ برنامه فدرال Francophone Community Immigration Pilot یا FCIP مسیر مستقیم و جداگانهای برای PR فرانسویزبانان خارج از Quebec ارائه میکند؛ بدون نیاز به نامزدی PNP یا امتیاز CRS.
آیا پس از دریافت PR میتوانم به استان دیگری نقل مکان کنم؟
طبق بخش 6 منشور حقوق و آزادیهای کانادا، مقیمان دائم حق دارند به هر استانی نقل مکان کنند و در آن اقامت داشته باشند [19]. این یعنی:
- از نظر قانونی لازم نیست در استانی بمانید که شما را نامزد کرده است
- با این حال، استانها انتظار دارند نامزدها قصد واقعی زندگی و کار در استان نامزدکننده را داشته باشند
- ترک استان اندکی پس از دریافت PR ممکن است بر درخواستهای مهاجرتی آینده اثر بگذارد و منفی تلقی شود
- برخی استانها از نامزدها میخواهند تعهدنامه یا اظهارنامه قصد اقامت را امضا کنند
- در عمل، بسیاری از نامزدها پس از دریافت PR جابهجا میشوند، اما از نظر اخلاقی این کار توصیه نمیشود
باور نادرست رایج: «نقل مکان بین استانها در 2 سال نخست باعث رد تمدید PR میشود»
برخی مشاوران مهاجرت هشدار میدهند که اگر فرد ظرف 2 سال پس از دریافت PR از طریق PNP به استان دیگری نقل مکان کند، تمدید کارت PR او رد خواهد شد. این ادعا درست نیست. واقعیتها چنیناند:
- معیارهای تمدید کارت PR: IRCC فقط تعهد اقامت 730 روزه را ارزیابی میکند؛ یعنی حضور فیزیکی در کانادا به مدت 730 روز در هر دوره 5 ساله. استانی که در آن زندگی کردهاید، در تصمیم تمدید کارت PR نقشی ندارد.
- PR به استان خاصی محدود نیست: پس از دریافت اقامت دائم، شما مقیم دائم کانادا هستید، نه یک استان خاص. بخش 6 منشور حقوق و آزادیهای کانادا حق زندگی و کار در هر استان را تضمین میکند.
- خطر واقعی چیز دیگری است: نگرانی اصلی تمدید کارت PR نیست، بلکه احتمال تحقیق درباره ارائه اطلاعات نادرست است. اگر IRCC گمان کند از ابتدا قصد واقعی زندگی در استان نامزدکننده را نداشتهاید، ممکن است رسیدگی جداگانهای درباره ارائه اطلاعات نادرست آغاز کند که با فرایند تمدید کارت PR متفاوت است.
- رسیدگیهای ارائه اطلاعات نادرست بسیار نادر هستند، بهویژه برای نامزدهای PNP که بعداً جابهجا شدهاند. آرای منتشرشده دادگاه فدرال درباره این موضوع خاص بسیار محدود است.
- نگرانیهای Saskatchewan و Manitoba: این استانها به طور عمومی درباره نامزدهایی که اندکی پس از ورود استان را ترک میکنند ابراز نگرانی کردهاند. برخی استانها اکنون اظهارنامه امضاشده قصد اقامت میخواهند، اما این اظهارنامهها به عنوان شرط PR از نظر حقوقی قابل اجرا نیستند.
- واقعیت عملی: جابهجایی پس از 1–2 سال با دلیلی موجه مانند اشتغال، خانواده یا تحصیل، به احتمال بسیار زیاد مشکلی ایجاد نمیکند. خطر بیشتر متوجه کسانی است که هرگز وارد استان نامزدکننده نشدهاند یا ظرف چند هفته پس از ورود آن را ترک کردهاند.
نتیجه: تمدید کارت PR به رعایت قاعده 730 روزه در هر نقطه کانادا بستگی دارد، نه به استانی که در آن زندگی میکنید. جابهجایی میان استانها باعث رد تمدید کارت PR نمیشود. با این حال، ترک فوری استان نامزدکننده پس از ورود ممکن است در موارد نادر به بررسی جداگانه ارائه اطلاعات نادرست منجر شود.
آیا نقل مکان بر تمدید کارت PR اثر میگذارد؟
خیر. تمدید کارت PR شما فقط به رعایت تعهد اقامت 730 روزه بستگی دارد؛ یعنی حضور فیزیکی در کانادا برای 730 روز از هر دوره 5 ساله. استان محل زندگی شما اهمیتی ندارد. برای نمونه، نقل مکان از Alberta به Ontario هیچ اثری بر تمدید کارت PR ندارد.
با این حال، اگر پس از دریافت PR از طریق PNP خیلی زود نقل مکان کنید، از خطرهای زیر آگاه باشید:
- نگرانی درباره ارائه اطلاعات نادرست: اگر بلافاصله، یعنی ظرف چند هفته یا چند ماه پس از ورود، نقل مکان کنید، IRCC ممکن است گمان کند هرگز قصد زندگی در استان نامزدکننده را نداشتهاید. از نظر نظری، این موضوع میتواند به احراز ارائه اطلاعات نادرست و لغو PR منجر شود، هرچند در عمل بسیار نادر است.
- درخواستهای مهاجرتی آینده: اگر بعداً حامی مالی یکی از اعضای خانواده شوید یا برای شهروندی درخواست دهید، سابقه درخواستهای شما بررسی میشود. الگویی از دریافت نامزدی PNP بدون قصد واقعی ممکن است هشدار ایجاد کند.
- راهنمای عملی: زندگی در استان نامزدکننده برای دستکم 1–2 سال پیش از جابهجایی معمولاً معقول تلقی میشود. نقل مکان پس از آن با دلیلی موجه مانند شغل جدید، خانواده یا تحصیل به احتمال بسیار زیاد مشکلی ایجاد نمیکند.
- نبود سازوکار رسمی اجرا: هیچ استانی اختیار قانونی جلوگیری از خروج شما را ندارد. منشور، حق جابهجایی را تضمین میکند. با این حال، مهاجرت موضوعی فدرال است و IRCC میتواند رفتار کلی شما را در نظر بگیرد.
مراقب این موارد باشید
- تغییر سهمیهها: سهمیه PNP در سال 2025 به 55,000 کاهش یافت و سپس طبق برنامه 2026–2028 برای سال 2026 به 91,500 افزایش پیدا کرد. رقابت همچنان نسبت به سطح پیش از 2025 بیشتر است [3]
- خطر ارائه اطلاعات نادرست: درخواست به یک استان بدون قصد واقعی اقامت در آن، ارائه اطلاعات نادرست محسوب میشود و میتواند به رد درخواست یا پیامدهای مهاجرتی آینده منجر شود
- تغییرپذیری زمان پردازش: زمانهای منتشرشده هدف هستند، نه تضمین. بسته به حجم و پیچیدگی، رسیدگی به درخواستها ممکن است طولانیتر شود
- تغییر هزینههای استانی: هزینهها به صورت دورهای بهروزرسانی میشوند. همیشه پیش از درخواست، هزینه فعلی را در وبسایت رسمی استان بررسی کنید
- الزام پیشنهاد شغلی: بسیاری از مسیرها پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای استانی میخواهند. به دست آوردن پیشنهاد شغلی معتبر از خارج از کانادا میتواند دشوار باشد
- الزامات LMIA: بعضی مسیرهای PNP ممکن است از کارفرما بخواهند LMIA دریافت کرده باشد، در حالی که برخی دیگر، بهویژه مسیرهای متصل به EE، ممکن است چنین الزامی نداشته باشند
- انقضای مدارک: نتایج آزمون زبان و گواهیهای پلیس دوره اعتبار دارند. هنگام درخواست مطمئن شوید همه مدارک معتبر هستند
نکات کلیدی
- PNP بزرگترین مسیر مهاجرت اقتصادی کانادا است و 11 استان و قلمرو در آن شرکت میکنند
- نامزدی PNP، 600 امتیاز CRS اضافه میکند و دریافت دعوتنامه اکسپرس انتری را تقریباً قطعی میسازد
- مسیر متصل به EE با مجموع حدود 8–12 ماه، از مسیر کاغذی با حدود 14–24 ماه سریعتر است
- PNP از حدود 110,000 در سال 2024 به حدود 55,000 در سال 2025 کاهش یافت و سپس طبق برنامه 2026–2028 برای سال 2026 به حدود 91,500 افزایش پیدا کرد
- برخی مسیرها مانند Saskatchewan Occupation In-Demand و مسیرهای فارغالتحصیلان Ontario و BC به پیشنهاد شغلی نیاز ندارند
- هزینههای استانی از 0 دلار در Yukon تا 2,000 دلار در Ontario متغیر است و 1,350 دلار هزینه فدرال نیز به آن اضافه میشود
- حوزه سلامت، فناوری، مشاغل فنی و حملونقل در استانها همواره پرتقاضا هستند
- دارندگان PGWP واجد شرایط بسیاری از مسیرهای PNP هستند و این برنامه را به مسیری رایج از تحصیل تا PR تبدیل میکنند
- استان خود را بر اساس تناسب شغل، پیوندها و قصد واقعی سکونت در آن انتخاب کنید
FAQ
بهروز بودن دادهها: ارقام، نرخها و حدنصابهای این راهنما بر تازهترین دادههای تأییدشده سالهای 2025–2026 استوار هستند. جزئیات سیاستها مرتب بررسی میشوند، اما پیش از تصمیمگیری همیشه مبالغ فعلی را در منابع رسمی پیوندشده تأیید کنید.
Q: کدام استان سریعترین فرایند PNP را دارد؟
A: استانها و قلمروهای کوچکتر مانند Yukon، Northwest Territories، Newfoundland and Labrador و New Brunswick به دلیل حجم کمتر درخواستها، معمولاً زمان پردازش استانی کوتاهتری در حدود 1–3 ماه دارند. برای سریعترین مسیر کلی، یک مسیر متصل به EE را انتخاب کنید؛ هدف پردازش فدرال صرفنظر از استان، حدود 6 ماه است.
Q: آیا پس از دریافت PR از طریق PNP میتوانم به استان دیگری نقل مکان کنم؟
A: بله. بر اساس بخش 6 منشور حقوق و آزادیهای کانادا، مقیمان دائم میتوانند در هر استانی زندگی و کار کنند [19]. با این حال، استانها انتظار قصد واقعی اقامت دارند. ترک فوری استان پس از دریافت PR از نظر اخلاقی توصیه نمیشود و ممکن است برای درخواستهای آینده نگرانی ایجاد کند.
Q: آیا برای PNP به پیشنهاد شغلی نیاز دارم؟
A: این موضوع به استان و مسیر بستگی دارد. بسیاری از مسیرها پیشنهاد شغلی میخواهند، اما برخی چنین الزامی ندارند؛ برای نمونه Saskatchewan SINP Occupation In-Demand، مسیر BC PNP International Post-Graduate برای کارشناسی ارشد یا دکتری STEM و مسیرهای Ontario Masters/PhD Graduate.
Q: برای PNP به چه امتیاز CRS نیاز دارم؟
A: الزامات CRS در مسیرهای متصل به EE متفاوت است. مسیر Human Capital Priorities انتاریو در گذشته معمولاً امتیاز 450+ خواسته است. با این حال، نامزدی PNP 600 امتیاز اضافه میکند؛ بنابراین حتی CRS برابر 300 پس از نامزدی به 900 میرسد که بسیار بالاتر از حدنصاب هر قرعهکشی است.
Q: آیا میتوانم همزمان برای چند استان درخواست بدهم؟
A: هیچ قانون فدرالی این کار را ممنوع نمیکند، اما برخی استانها درباره درخواستهای همزمان سؤال میکنند. پذیرش نامزدی به معنای تعهد به سکونت در آن استان است. درخواست بدون قصد واقعی، ارائه اطلاعات نادرست محسوب میشود.
Q: کل فرایند PNP چقدر طول میکشد؟
A: مرحله استانی: 2–6 ماه. مرحله فدرال متصل به EE: حدود 6 ماه. مرحله فدرال غیر EE: 12–18+ ماه. مجموع مسیر متصل به EE: حدود 8–12 ماه. مجموع مسیر غیر EE: حدود 14–24 ماه.
Q: آیا کاهش مهاجرت در سال 2025 بر PNP اثر گذاشته است؟
A: بله. برنامه 2025–2027 سهمیه PNP را از حدود 110,000 در سال 2024 به حدود 55,000 در سال 2025 کاهش داد؛ سپس برنامه 2026–2028 آن را برای سال 2026 به حدود 91,500 افزایش داد [3]. رقابت نسبت به دوره پیش از کاهش همچنان بیشتر است.
Q: چه نوع متقاضیانی میتوانند برای PNP درخواست دهند؟
A: PNP به یک نوع ویزا محدود نیست. اگر افراد شرایط مسیر استانی را داشته باشند، انواع زیادی از متقاضیان ممکن است واجد شرایط شوند و دانشجویان بینالمللی یکی از آنها هستند. بسته به مسیر، متقاضیان واجد شرایط میتوانند شامل دانشجویان بینالمللی و فارغالتحصیلان اخیر، دارندگان PGWP، دارندگان مجوز کار مخصوص کارفرما، برخی دارندگان مجوز کار باز، دارندگان مجوز Working Holiday، داوطلبان اکسپرس انتری، متقاضیان خارج از کانادا با پیشنهاد شغلی واجد شرایط یا شغل پرتقاضا و متقاضیان تجاری یا کارآفرین باشند. عامل اصلی عنوان ویزا نیست، بلکه برآورده کردن الزامات استان درباره پیشنهاد شغلی، سابقه کار، شغل یا NOC، نمره زبان، تحصیلات، تمکن مالی و قصد واقعی زندگی در آن استان است.
کلمات کلیدی مرتبط
ابزارهای مرتبط
مطالب مرتبط
- Provincial Nominee Program - Immigration, Refugees and Citizenship Canada(Accessed: 2026-05-15)
- How the Provincial Nominee Program (PNP) works - IRCC(Accessed: 2026-05-15)
- Supplementary Information for the 2026-2028 Immigration Levels Plan - IRCC(Accessed: 2026-07-19)
- BC Provincial Nominee Program - For Workers - WelcomeBC, Government of British Columbia(Accessed: 2026-05-15)
- Alberta Advantage Immigration Program - Government of Alberta(Accessed: 2026-05-15)
- AAIP Application Streams - Government of Alberta(Accessed: 2026-05-15)
- Saskatchewan Immigrant Nominee Program (SINP) - Government of Saskatchewan(Accessed: 2026-05-15)
- Browse SINP Programs - Government of Saskatchewan(Accessed: 2026-05-15)
- Immigrate to Manitoba - Manitoba Provincial Nominee Program(Accessed: 2026-08-07)
- Ontario Immigrant Nominee Program (OINP) - Government of Ontario(Accessed: 2026-05-15)
- Immigration - Skilled Workers (Quebec) - Gouvernement du Quebec(Accessed: 2026-05-15)
- Immigration - New Brunswick - Government of New Brunswick(Accessed: 2026-05-15)
- Nova Scotia Nominee Program - Government of Nova Scotia(Accessed: 2026-05-15)
- NL Provincial Nominee Program - Government of Newfoundland and Labrador(Accessed: 2026-05-15)
- Office of Immigration - PEI - Government of Prince Edward Island(Accessed: 2026-05-15)
- Nominee Program - Northwest Territories - Government of Northwest Territories(Accessed: 2026-05-15)
- Yukon Nominee Program - Government of Yukon(Accessed: 2026-05-15)
- Atlantic Immigration Program - IRCC(Accessed: 2026-05-15)
- Canadian Charter of Rights and Freedoms, Section 6 - Government of Canada(Accessed: 2026-05-15)
سلب مسئولیت
سیاستهای مهاجرتی مرتب تغییر میکنند. پیش از تصمیمگیری، همه اطلاعات را با IRCC در canada.ca و مرجع مهاجرتی استان مربوطه تأیید کنید. این مقاله مشاوره حقوقی یا مهاجرتی محسوب نمیشود.
This article is for informational purposes only and does not constitute professional tax, legal, or immigration advice. Information may change over time. For decisions involving taxes, immigration, or legal matters, please consult official government sources or a qualified professional.
آیا این مقاله مفید بود؟




