Live in CanadaLive in Canada

هزینه زندگی در کانادا ۲۰۲۶: مقایسه استان و شهر

خلاصه کلیدی: یک «هزینه زندگی در کانادا» واحد وجود ندارد. در سال ۲۰۲۶، اجاره درخواستی یک آپارتمان یک‌خوابه از حدود $1,220 در کبک‌سیتی تا $2,290 در ونکوور متغیر است [1]، گزارش قیمت مواد غذایی حدود $1,464 در ماه خواربار را برای یک خانواده چهارنفره مدل می‌کند [2]، و برق یک خانه استاندارد از $82.90 در کبک تا $198.10 در جزیره پرنس ادوارد در نوسان است [4]. با جمع‌زدن ملزومات اصلی، یک مستأجر مجرد تقریباً به $2,200 تا $3,050 در ماه و یک خانواده چهارنفره تقریباً به $4,200 تا $5,700 نیاز دارد، پیش از مالیات بر درآمد و پس‌انداز. ونکوور و تورنتو گران‌ترین هستند؛ کبک، پریری‌ها و بخش‌هایی از کانادای آتلانتیک ارزان‌ترند.

در ایران نظام رهن و اجاره معمولاً بر ودیعه‌ای بزرگ و یکجا استوار است که سرمایه شما را قفل می‌کند، در حالی که در کانادا اجاره ماهانه با ودیعه‌ای کوچک‌تر پرداخت می‌شود اما مبلغ آن بسته به شهر تفاوت چشمگیری دارد.

تصمیم درباره اینکه کجای کانادا زندگی کنید تا حد زیادی یک تصمیم بودجه‌بندی است. دو خانواده با حقوق یکسان می‌توانند بسته به استان و شهری که انتخاب می‌کنند در وضعیت مالی بسیار متفاوتی قرار بگیرند، زیرا مسکن، برق، حمل‌ونقل، بیمه خودرو و مهدکودک همگی در سراسر کشور به‌شدت متفاوت‌اند. این راهنما ارقام رسمی ۲۰۲۶ را از StatCan، تنظیم‌کننده انرژی کانادا، گزارش قیمت مواد غذایی و سازمان‌های حمل‌ونقل شهری کنار هم می‌گذارد تا بتوانید شهرها را خط‌به‌خط مقایسه کنید و بودجه ماهانه واقع‌بینانه‌ای بسازید.

همه مبالغ به دلار کانادا هستند. اعداد اینجا معیارهای برنامه‌ریزی‌اند، نه پیش‌فاکتور برای یک خانوار مشخص، و مالیات بر درآمد، پس‌انداز و بازپرداخت بدهی را جز در مواردی که ذکر شود شامل نمی‌شوند.

چرا هزینه زندگی در سراسر کانادا اینقدر متفاوت است؟

پاسخ کوتاه مسکن است. در سراسر شهرهای بزرگ کانادا، اجاره تا حد زیادی بزرگ‌ترین و متغیرترین ردیف بودجه است، در حالی که خواربار، آب و برق و حمل‌ونقل از جایی به جای دیگر خیلی کمتر تفاوت دارند. یک شاخص بین‌شهری که قیمت‌های روزمره را با اجاره ترکیب می‌کند همچنان ونکوور را در صدر و وینیپگ را نزدیک انتها قرار می‌دهد، و این شکاف عمدتاً ناشی از آن چیزی است که مستأجران برای سرپناه می‌پردازند، نه سبدهای خواربار به‌شدت متفاوت.

سه نیروی دیگر در حاشیه اهمیت دارند. برق و گرمایش به این بستگی دارد که یک استان چگونه برق تولید می‌کند، پس استانی سرشار از برق‌آبی مانند کبک بسیار ارزان‌تر از استان‌های آتلانتیک است [4]. بیمه خودرو در انتاریو و آلبرتا بسیار بالاتر از کبک یا استان‌های دارای بیمه دولتی است [12]. و مالیات فروش بی‌سروصدا قیمت واقعی هر چیزی را که می‌خرید تغییر می‌دهد: در صندوق پرداخت افزوده می‌شود و بسته به استان متفاوت است، همان‌طور که راهنمای مالیات فروش کانادا ما به تفصیل توضیح می‌دهد. سپس مالیات بر درآمد، که خارج از هر شاخص قیمت است، تعیین می‌کند که واقعاً چه بخشی از حقوق را نگه می‌دارید.

اجاره بر اساس شهر در ۲۰۲۶ چقدر است؟

اجاره بزرگ‌ترین تصمیم واحد در بودجه شماست. سری اجاره درخواستی سه‌ماهه اول ۲۰۲۶ StatCan، که با همکاری CMHC تهیه شده، آنچه را که یک مستأجر بالقوه در آگهی‌ها می‌بیند اندازه می‌گیرد، نه آنچه مستأجران بلندمدت هم‌اکنون می‌پردازند [1]. بر این اساس، ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرهای بزرگ فاصله زیادی دارند: یک یک‌خوابه از حدود $1,220 در کبک‌سیتی تا $2,290 در ونکوور، و یک دوخوابه از حدود $1,430 در کبک‌سیتی تا $3,100 در ونکوور در نوسان است [1].

شهر اجاره درخواستی یک‌خوابه اجاره درخواستی دوخوابه تغییر یک‌خوابه نسبت به ۲۰۲۵
Vancouver, BC $2,290 $3,100 -3.8% [1]
Toronto, ON $2,110 $2,660 -2.8% [1]
Ottawa, ON $1,890 $2,350 -6.0% [1]
Halifax, NS $1,830 $2,350 +3.4% [1]
Calgary, AB $1,550 $1,900 -4.9% [1]
Montreal, QC $1,530 $1,900 -0.6% [1]
Winnipeg, MB $1,300 $1,650 +2.4% [1]
Edmonton, AB $1,280 $1,580 بدون تغییر [1]
Quebec City, QC $1,220 $1,430 +0.8% [1]

دو الگو برجسته است. نخست، چند مورد از گران‌ترین بازارها در ۲۰۲۶ سرد شدند: ونکوور، تورنتو، اتاوا و کلگری همگی در اجاره درخواستی یک‌خوابه کاهش سالانه ثبت کردند، در حالی که ساسکاتون ۷.۹٪ و هلیفکس ۳.۴٪ رشد داشتند [1]. دوم، هلیفکس اکنون واقعاً شهری گران است، با اجاره درخواستی دوخوابه که با اتاوا برابری می‌کند، پس فرض قدیمی «کانادای آتلانتیک ارزان است» دیگر در سطح شهر برقرار نیست [1]. اجاره تقریباً همیشه نقطه شروع تازه‌واردان است؛ راهنمای اجاره و مسکن ما قراردادها، ودیعه‌ها و حقوق مستأجر را پیش از امضا مرور می‌کند.

خواربار در ۲۰۲۶ چقدر هزینه دارد؟

خواربار برای بیشتر خانوارها دومین ملزوم بزرگ است. گزارش قیمت مواد غذایی کانادا ۲۰۲۶ دانشگاه دلهوزی پیش‌بینی می‌کند قیمت‌های کلی مواد غذایی در ۲۰۲۶ بین ۴٪ تا ۶٪ رشد کند و یک خانواده مرجع چهارنفره را مدل می‌کند که $17,571.79 برای سال، حدود $1,464 در ماه برای غذایی که در خانه تهیه و خورده می‌شود، خرج می‌کند [2]. برای یک بزرگسال مجرد در سن کار، همان گزارش تقریباً $336 تا $394 در ماه را می‌رساند [2].

تورم واقعی خواربار در ژوئن ۲۰۲۶ ۳.۹٪ نسبت به سال قبل بود، بالاتر از نرخ ۲.۸٪ کل اقلام، و این هفدهمین ماه پیاپی بود که قیمت خواربار سریع‌تر از شاخص کلی رشد کرد [3]. قیمت رستوران‌ها کندتر رشد کرد، حدود ۲.۷٪ نسبت به سال قبل [3]. گوشت نقطه اصلی فشار است: گزارش افزایش هزینه‌ها را به کوچک‌ترین گله دام کانادا از سال ۱۹۸۸ نسبت می‌دهد و هشدار می‌دهد که قیمت مرغ در ۲۰۲۶ به‌طور چشمگیری بالا خواهد رفت چون خریداران از گوشت گاو گران روی می‌گردانند [2].

این‌ها بودجه‌های مدل‌شده غذای خانگی‌اند، نه حداقل‌ها. یک خریدار منضبط که از فروشگاه‌های تخفیفی، مقایسه قیمت واحد و بروشورهای هفتگی استفاده می‌کند می‌تواند کمتر خرج کند، در حالی که رژیم‌های ویژه، هزینه‌های تحویل و مکان‌های دورافتاده می‌توانند هزینه‌ها را بسیار بالاتر ببرند.

آب و برق، اینترنت و تلفن چطور؟

برق منطقه‌ای‌ترین خدمت عمومی در کاناداست. با مصرف استاندارد ۱,۰۰۰ کیلووات‌ساعت در ماه، تنظیم‌کننده انرژی کانادا (CER) صورت‌حساب‌ها را از $82.90 در کبک تا $198.10 در جزیره پرنس ادوارد، پیش از مالیات، مدل می‌کند [4]. کبک و مانیتوبا ارزان‌ترین‌اند چون بر برق‌آبی کم‌هزینه تکیه دارند؛ آلبرتا، ساسکاچوان و استان‌های آتلانتیک در صدر قرار دارند [4].

استان صورت‌حساب ماهانه برق مدل‌شده (۱,۰۰۰ کیلووات‌ساعت)
Quebec $82.90 [4]
Manitoba $109.50 [4]
British Columbia $131.90 [4]
New Brunswick $152.00 [4]
Nova Scotia $161.00 [4]
Ontario $164.50 [4]
Newfoundland and Labrador $169.50 [4]
Saskatchewan $178.90 [4]
Alberta $187.10 [4]
Prince Edward Island $198.10 [4]

ارتباطات یکنواخت‌تر است. سبد قیمت وزارت نوآوری، علم و توسعه اقتصادی کانادا اینترنت خانگی ۱۰۰ تا ۲۴۹ مگابیت بر ثانیه را $78.70 در ماه، شامل مالیات و کارمزد، و پلن‌های موبایل با ۲۰ گیگابایت یا بیشتر را $65.00 قرار می‌دهد [5]. یک سنجه جدیدتر CRTC نشان داد پلن‌های موبایل ۵۰ گیگابایتی در اواخر ۲۰۲۴ پس از افت شدید قیمت‌ها حدود $40 تبلیغ می‌شدند [6]. برای بودجه‌بندی، تقریباً $79 در ماه برای اینترنت و $40 تا $65 برای یک خط موبایل در نظر بگیرید [5][6].

دو هشدار. گرمایش در رقم برق بالا نیست: در یک زمستان سرد، خانه‌ای که با گاز، نفت یا مقاومت الکتریکی گرم می‌شود می‌تواند بیش از $100 در ماه به صورت‌حساب پایه اضافه کند. و اینکه آب، گرما و زباله جداگانه صورت‌حساب می‌شوند یا در اجاره گنجانده شده‌اند کاملاً به قرارداد شما بستگی دارد، پس همیشه پیش از امضا تأیید کنید چه مواردی در اجاره گنجانده شده است.

جابه‌جایی چقدر هزینه دارد؟

حمل‌ونقل جایی است که یک بودجه بدون خودرو و یک بودجه دارای خودرو به‌شدت از هم جدا می‌شوند. یک بلیت ماهانه معمولی حمل‌ونقل بزرگسالان در شهرهای بزرگ کانادا تقریباً $102 تا $156 در ماه برای سفر درون یک شهر در ۲۰۲۶ هزینه دارد [7][8][9][10][11].

شهر / سامانه بلیت ماهانه یا سقف کرایه بزرگسالان
Montreal, STM (Zone A) $110.00 [10]
Vancouver, TransLink (۱ منطقه) $117.20 [7]
Calgary Transit $126.00 [9]
Ottawa, OC Transpo $138.50 [11]
Toronto, TTC حدود $155 (سقف ۴۷ سفر) [8]

در متروونکوور اگر مسیر رفت‌وآمد شما از مناطق کرایه عبور کند قیمت به‌سرعت بالا می‌رود و در SkyTrain به $156.70 برای دو منطقه یا $211.65 برای سه منطقه می‌رسد [7]. تورنتو در حال جایگزینی بلیت ماهانه ثابت خود با سقف کرایه ۴۷ سفر پولی است که با کرایه فعلی حدود $155 ارزش دارد [8].

داشتن خودرو تعهدی بسیار بزرگ‌تر است. تنها بیمه خودرو به‌شدت بسته به استان متفاوت است: جدیدترین معیار قابل‌مقایسه StatCan میانگین حق بیمه سالانه صادرشده را $2,068 در انتاریو و $1,818 در آلبرتا قرار داد، در برابر $1,522 در بریتیش کلمبیا، $1,361 در ساسکاچوان، $1,235 در مانیتوبا و $1,044 در کبک [12]. بریتیش کلمبیا، مانیتوبا و ساسکاچوان پوشش پایه را از طریق بیمه‌گران دولتی (ICBC، MPI و SGI) ارائه می‌دهند، در حالی که انتاریو و آلبرتا از بازارهای خصوصی استفاده می‌کنند [12]. علاوه بر بیمه، سوخت در ژوئن ۲۰۲۶ به‌شدت متفاوت بود، از حدود ۱۵۴.۶ سنت در لیتر در ادمونتون تا ۲۰۱.۵ سنت در ونکوور، در برابر میانگین ملی ۱۶۹.۴ سنت [13]. با افزودن اقساط وام یا لیزینگ، پارکینگ، لاستیک زمستانی و تعمیرات، یک خودرو به‌راحتی به دومین ردیف بزرگ پس از اجاره تبدیل می‌شود.

مهدکودک چقدر هزینه دارد؟

برای خانواده‌های دارای کودک خردسال، مهدکودک می‌تواند با اجاره رقابت کند. تحت برنامه ملی ۱۰ دلار در روز (CWELCC)، توافق‌های فدرال‌ـ‌استانی هزینه‌های تنظیم‌شده را به‌شدت کاهش داده‌اند: وزارت اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا گزارش داد میانگین هزینه مهدکودک والدین از کمی زیر ۱۶٪ درآمد پس‌ازمالیات خانواده پیش از ۲۰۲۱ به حدود ۵٪ تا اوایل ۲۰۲۵ کاهش یافت، با آلبرتا که نزدیک $15 در روز تأمین مالی شده و میانگین انتاریو که نزدیک $19 در روز نگه داشته شده است [14].

نکته منفی این است که یک هزینه هدف پایین، در دسترس بودن یک جای خالی را تضمین نمی‌کند. جدیدترین نظرسنجی ملی میانگین هزینه تمام‌وقت مراکز مهدکودک را برای کودکان ۰ تا ۵ سال با این میانگین‌های استانی در ۲۰۲۵ قرار داد [15]:

استان میانگین ماهانه مهدکودک (سنین ۰ تا ۵، ۲۰۲۵)
Manitoba $264 [15]
Quebec $348 [15]
Nova Scotia $383 [15]
Alberta $452 [15]
Ontario $542 [15]
British Columbia $571 [15]

اکنون دسترسی، نه قیمت، مشکل تعیین‌کننده است: نیمی از والدینی که از مهدکودک استفاده می‌کنند گزارش دادند که یافتن آن در ۲۰۲۵ دشوار بوده، ۳۱٪ از والدینی که از مراقبت استفاده نمی‌کنند کودکی در فهرست انتظار داشتند، و نرخ فهرست انتظار برای کودکان زیر یک سال به ۵۶٪ رسید [15]. تازه‌واردان باید هرچه زودتر به فهرست انتظار بپیوندند و برای یک گزینه پل، مانند مراقبت خانگی مجاز، بودجه در نظر بگیرند، در صورتی که جای یارانه‌ای بلافاصله در دسترس نباشد.

هزینه‌های سلامت و دندان‌پزشکی چطور؟

نظام سلامت عمومی کانادا از طریق مالیات تأمین مالی می‌شود، پس بیشتر ساکنان هیچ حق بیمه ماهانه جداگانه‌ای برای مراقبت بیمارستانی و پزشکی ضروری از نظر پزشکی نمی‌پردازند [16]. آنچه معمولاً پوشش نمی‌دهد همان بخشی است که تازه‌واردان دست‌کم می‌گیرند: دندان‌پزشکی معمول، داروهای سرپایی، معاینه چشم و عینک، فیزیوتراپی و بیشتر مشاوره‌ها معمولاً از جیب یا از طریق یک پلن خصوصی یا کارفرمایی پرداخت می‌شوند [16].

دو چیز برای تازه‌واردان اهمیت دارد. نخست، برخی استان‌ها پیش از آغاز پوشش عمومی دوره انتظاری تا سه ماه اعمال می‌کنند، پس بیمه موقت خصوصی برای ماه‌های نخست شما در کانادا اکیداً توصیه می‌شود [16]. دوم، طرح مراقبت دندانی کانادا (CDCP) یک جبران بزرگ ۲۰۲۶ برای خانوارهای بدون بیمه است: اگر درآمد خالص تعدیل‌شده خانواده شما زیر $90,000 باشد و به بیمه دندان‌پزشکی خصوصی دسترسی نداشته باشید، این طرح بخشی از مراقبت واجد شرایط را پوشش می‌دهد، با خانواده‌های زیر $70,000 که هیچ پرداخت مشترکی بر پایه جدول کارمزد طرح نمی‌پردازند و بازه‌های بالاتر که ۴۰٪ یا ۶۰٪ می‌پردازند [17]. راهنمای مرتبط: مزایای تکمیلی سلامت برای کم‌درآمدها در کانادا 2026: از اینجا شروع کنید

بدون مزایا، صورت‌حساب‌های دندان‌پزشکی و پیراپزشکی به‌سرعت جمع می‌شوند. راهنمای کارمزد پیشنهادی ۲۰۲۵ بریتیش کلمبیا حدود $206.80 را برای یک معاینه دوره‌ای، پولیش و دو واحد جرم‌گیری پیش از عکس‌برداری، و یک روکش سرامیکی به قیمت $1,070 به‌علاوه هزینه‌های آزمایشگاه می‌رساند [18]. برای معاینه چشم، عینک، فیزیوتراپی و جلسات سلامت روان، که به‌ندرت با پلن عمومی پوشش داده می‌شوند، جداگانه بودجه در نظر بگیرید [16].

یک ماه واقعاً چقدر هزینه دارد؟ (نمونه بودجه‌ها)

جدول‌های زیر ملزومات اصلی را از ارقام مستند بالا جمع می‌کنند: اجاره، خواربار، آب و برق با اینترنت و یک خط تلفن، و حمل‌ونقل. آن‌ها عمداً مالیات بر درآمد، پس‌انداز، بازپرداخت بدهی، غذا خوردن بیرون، پوشاک، مالکیت خودرو و هزینه‌های سلامت از جیب را شامل نمی‌شوند، پس آن‌ها را به‌جای یک بودجه کامل، حداقل هزینه یک سبک زندگی ساده در نظر بگیرید.

فرد مجرد، ماهانه (یک‌خوابه، فقط حمل‌ونقل)

شهر اجاره (یک‌خوابه) خواربار آب و برق + اینترنت + تلفن حمل‌ونقل مجموع اصلی
Vancouver $2,290 [1] $375 [2] $261 [4][5][6] $117 [7] حدود $3,045
Toronto $2,110 [1] $375 [2] $293 [4][5][6] $156 [8] حدود $2,935
Ottawa $1,890 [1] $375 [2] $293 [4][5][6] $139 [11] حدود $2,700
Calgary $1,550 [1] $375 [2] $316 [4][5][6] $126 [9] حدود $2,370
Montreal $1,530 [1] $375 [2] $212 [4][5][6] $110 [10] حدود $2,225

خانواده چهارنفره، ماهانه (دوخوابه، یک کودک در مهدکودک، دو بلیت حمل‌ونقل)

شهر اجاره (دوخوابه) خواربار آب و برق + اینترنت + تلفن‌ها حمل‌ونقل (×۲) مهدکودک (۱ کودک) مجموع اصلی
Vancouver $3,100 [1] $1,464 [2] $311 [4][5][6] $234 [7] $571 [15] حدود $5,680
Toronto $2,660 [1] $1,464 [2] $343 [4][5][6] $312 [8] $542 [15] حدود $5,320
Ottawa $2,350 [1] $1,464 [2] $343 [4][5][6] $277 [11] $542 [15] حدود $4,975
Calgary $1,900 [1] $1,464 [2] $366 [4][5][6] $252 [9] $452 [15] حدود $4,435
Montreal $1,900 [1] $1,464 [2] $262 [4][5][6] $220 [10] $348 [15] حدود $4,195

آب و برق در اینجا برق را با رقم ۱,۰۰۰ کیلووات‌ساعت تنظیم‌کننده انرژی کانادا به‌علاوه خطوط اینترنت و تلفن مدل می‌کند؛ یک آپارتمان کوچک با گرما و آب گنجانده‌شده در اجاره ممکن است کمتر بپردازد، در حالی که یک خانه در زمستان سرد بیشتر خواهد پرداخت [4][5][6]. ردیف مهدکودک خانواده فرض می‌کند یک کودک در مراقبت مرکزی متوسط قرار دارد؛ یک کودک خردسال دوم آن را تقریباً دو برابر می‌کند [15]. خانواری که خودرو دارد باید بیمه، سوخت، پارکینگ و اقساط را به‌جای ردیف حمل‌ونقل، یا افزون بر آن، اضافه کند [12][13].

کدام استان‌ها و شهرها ارزان‌ترین و گران‌ترین هستند؟

ونکوور و تورنتو به‌طور پیوسته گران‌ترین شهرهای بزرگ‌اند، که تقریباً به‌طور کامل ناشی از اجاره است [1]. در سوی دیگر، کبک (مونترال و کبک‌سیتی) و پریری‌ها (وینیپگ، ادمونتون، رجاینا) کم‌ترین بودجه ترکیبی را ارائه می‌دهند، به یاری اجاره ارزان‌تر و، در کبک، کم‌ترین برق کشور [1][4]. کبک‌سیتی ارزان‌ترین اجاره درخواستی یک‌خوابه در میان شهرهای بزرگ را با $1,220 دارد، و ادمونتون با $1,280 اندکی پشت سر اوست [1].

نکته ظریف مهم این است که برچسب‌های «استان ارزان» در سطح شهر از هم می‌پاشند. هلیفکس اکنون گران است، با اجاره دوخوابه که با اتاوا برابری می‌کند، پس کانادای آتلانتیک دیگر یک معامله خوب تضمین‌شده نیست [1]. آلبرتا مالیات فروش استانی کم یا صفر و اجاره ارزان را با دومین حق بیمه بالای خودرو در کشور جفت می‌کند، پس یک خانوار وابسته به خودرو بخشی از صرفه‌جویی را پس می‌دهد [12]. و در هر استان، یک جامعه شمالی یا دورافتاده می‌تواند بسیار گران‌تر از شهر بزرگ باشد، به‌ویژه برای خواربار.

به چه میزان درآمد نیاز دارید؟

به‌عنوان یک راهنمای تقریبی، یک مستأجر مجرد باید برای ملزومات اصلی بالا (حدود $2,200 تا $3,050 در ماه بسته به شهر) به‌علاوه مالیات بر درآمد، پس‌انداز و هر چیز اختیاری برنامه‌ریزی کند، در حالی که یک خانواده چهارنفره باید برای تقریباً $4,200 تا $5,700 ملزومات به‌علاوه همان موارد اضافی برنامه‌ریزی کند. چون مالیات بر درآمد و مزایا بسته به استان متفاوت است، حقوق ناخالص به‌تنهایی گمراه‌کننده است: آنچه نگه می‌دارید به پلکان مالیاتی شما و اعتباراتی که مطالبه می‌کنید بستگی دارد. برای برآورد حقوق خالص، راهنمای پلکان‌های مالیاتی ما را ببینید، و بررسی کنید آیا واجد شرایط اعتبار GST/HST هستید، که به‌صورت فصلی پول را به خانوارهای کم‌درآمد و متوسط بازمی‌گرداند.

نکاتی که تازه‌واردان باید مراقب آن‌ها باشند

چند هزینه تازه‌واردان را بیش از خود رقم اجاره شگفت‌زده می‌کند. بیمه خودرو می‌تواند بسیار بالاتر از میانگین استانی برآورد شود اگر سابقه رانندگی خارجی شما به رسمیت شناخته نشود، پس یک خلاصه سوابق رانندگی و نامه سوابق ادعا از کشور خود بیاورید [12]. پوشش سلامت عمومی ممکن است تا سه ماه شروع نشود و شکافی باقی بگذارد که بیمه خصوصی باید آن را پر کند [16]. فهرست‌های انتظار مهدکودک می‌توانند حتی جایی که هزینه پایین است ماه‌ها طول بکشند، پس اگر می‌توانید پیش از ورود درخواست دهید [15]. راه‌اندازی یک زندگی مالی کانادایی هم در اولویت است: راهنمای حساب بانکی تازه‌وارد ما گشودن حساب را پوشش می‌دهد، که برای اجاره، حقوق و صورت‌حساب‌ها به آن نیاز خواهید داشت.

نکات کلیدی

  • مسکن بزرگ‌ترین و متغیرترین هزینه است: اجاره درخواستی یک‌خوابه در ۲۰۲۶ از حدود $1,220 در کبک‌سیتی تا $2,290 در ونکوور متغیر است [1].
  • یک خانواده چهارنفره باید تقریباً $1,464 در ماه برای خواربار بودجه بگذارد؛ یک بزرگسال مجرد حدود $336 تا $394 [2].
  • برق برای یک خانه استاندارد ۱,۰۰۰ کیلووات‌ساعتی از $82.90 در کبک تا $198.10 در جزیره پرنس ادوارد متغیر است [4].
  • ملزومات اصلی تقریباً $2,200 تا $3,050 در ماه برای یک مستأجر مجرد و $4,200 تا $5,700 برای یک خانواده چهارنفره می‌شود، پیش از مالیات بر درآمد و پس‌انداز.
  • ونکوور و تورنتو گران‌ترین‌اند؛ کبک، پریری‌ها و کبک‌سیتی ارزان‌ترین‌اند، در حالی که هلیفکس به یک استثنای آتلانتیک تبدیل شده است [1].
  • هزینه‌های مهدکودک تحت برنامه ۱۰ دلار در روز کاهش یافته، اما اکنون فهرست‌های انتظار، نه قیمت، بخش دشوار است [14][15].
  • داشتن خودرو بیمه ($1,044 تا $2,068 در سال بسته به استان) و سوخت را اضافه می‌کند، که اغلب دومین هزینه بزرگ پس از اجاره است [12][13].

FAQ

Q: میانگین هزینه زندگی در کانادا در ۲۰۲۶ چقدر است؟

A: یک رقم واحد وجود ندارد. با جمع‌زدن اجاره، خواربار، آب و برق و حمل‌ونقل، یک مستأجر مجرد تقریباً به $2,200 تا $3,050 در ماه و یک خانواده چهارنفره تقریباً به $4,200 تا $5,700 نیاز دارد، پیش از مالیات بر درآمد و پس‌انداز [1][2][4]. ونکوور در صدر این بازه و مونترال نزدیک انتهای آن قرار دارد.

Q: ارزان‌ترین استان برای زندگی کدام است؟

A: کبک، مانیتوبا و ساسکاچوان معمولاً کم‌ترین بودجه ترکیبی را دارند، به لطف اجاره ارزان‌تر و، در کبک و مانیتوبا، کم‌ترین قیمت برق در کانادا [1][4]. اما تفاوت‌های درون‌استانی بزرگ‌اند، پس شهرهای مشخص را به‌جای کل استان‌ها مقایسه کنید.

Q: گران‌ترین شهر کانادا کدام است؟

A: ونکوور، و پس از آن تورنتو. هر دو با اجاره پیش می‌روند: اجاره درخواستی یک‌خوابه ونکوور حدود $2,290 و دوخوابه آن حدود $3,100 در سه‌ماهه اول ۲۰۲۶ بود [1].

Q: اجاره در کانادا ماهانه چقدر است؟

A: در ۲۰۲۶، اجاره درخواستی یک‌خوابه از حدود $1,220 در کبک‌سیتی تا $2,290 در ونکوور، و دوخوابه از حدود $1,430 تا $3,100 متغیر بود [1]. این‌ها اجاره‌های درخواستی تبلیغ‌شده‌اند، پس مستأجران فعلی ممکن است کمتر بپردازند.

Q: آیا اجاره‌ها در ۲۰۲۶ بالا رفتند یا پایین آمدند؟

A: به شهر بستگی دارد. ونکوور، تورنتو، اتاوا و کلگری همگی شاهد افت سالانه اجاره درخواستی یک‌خوابه بودند، در حالی که ساسکاتون ۷.۹٪ و هلیفکس ۳.۴٪ رشد کردند [1].

Q: خواربار برای یک خانواده در کانادا چقدر هزینه دارد؟

A: گزارش قیمت مواد غذایی ۲۰۲۶ حدود $17,571.79 در سال، تقریباً $1,464 در ماه، را برای یک خانواده مرجع چهارنفره که در خانه غذا می‌خورد مدل می‌کند [2]. هزینه واقعی بسته به رژیم غذایی، انتخاب فروشگاه و مکان متفاوت است.

Q: یک فرد مجرد ماهانه چقدر برای غذا خرج می‌کند؟

A: همان گزارش حدود $336 تا $394 در ماه را برای یک بزرگسال در سن کار که خواربار می‌خرد و در خانه آشپزی می‌کند می‌رساند [2]. غذا خوردن بیرون جداگانه است.

Q: چرا برق در کبک اینقدر ارزان‌تر است؟

A: کبک به‌شدت بر برق‌آبی کم‌هزینه تکیه دارد، پس صورت‌حساب مدل‌شده ۱,۰۰۰ کیلووات‌ساعتی آن $82.90 است، در برابر $198.10 در جزیره پرنس ادوارد [4]. مانیتوبا و بریتیش کلمبیا هم به همین دلیل نسبتاً ارزان‌اند.

Q: پلن‌های اینترنت و تلفن در کانادا چقدرند؟

A: حدود $79 در ماه برای اینترنت خانگی با سرعت ۱۰۰ تا ۲۴۹ مگابیت بر ثانیه و $40 تا $65 برای یک خط موبایل بودجه بگذارید [5][6]. جست‌وجوی گزینه‌ها و استفاده از برندهای ارزان یا فروشندگان مجدد می‌تواند صورت‌حساب موبایل را پایین بیاورد.

Q: بلیت ماهانه حمل‌ونقل چقدر است؟

A: تقریباً $102 تا $156 برای سفر درون یک شهر در ۲۰۲۶: برای نمونه $110 در مونترال، $126 در کلگری، $138.50 در اتاوا، حدود $155 در تورنتو و $117.20 برای یک منطقه در ونکوور [7][8][9][10][11]. عبور از مناطق در ونکوور بیشتر هزینه دارد.

Q: بیمه خودرو در کانادا چقدر است؟

A: میانگین حق بیمه سالانه حدود $2,068 در انتاریو و $1,818 در آلبرتا بود، در برابر $1,522 در بریتیش کلمبیا، $1,235 در مانیتوبا و $1,044 در کبک [12]. یک تازه‌وارد بدون سابقه رانندگی به‌رسمیت‌شناخته‌شده ممکن است برآورد بسیار بالاتری دریافت کند.

Q: آیا مهدکودک در کانادا واقعاً ۱۰ دلار در روز است؟

A: برنامه ملی هزینه‌ها را به‌شدت کاهش داده، با آلبرتا که نزدیک $15 در روز تأمین مالی شده و میانگین انتاریو نزدیک $19 در روز، اما «۱۰ دلار در روز» یک هدف میانگین است، نه یک سقف تضمین‌شده، و جاها محدودند [14]. میانگین هزینه مراکز مهدکودک در ۲۰۲۵ از $264 در ماه در مانیتوبا تا $571 در بریتیش کلمبیا متغیر بود [15].

Q: آیا تازه‌واردان بلافاصله مراقبت سلامت رایگان دریافت می‌کنند؟

A: پوشش سلامت عمومی از طریق مالیات تأمین می‌شود، اما برخی استان‌ها پیش از آغاز آن دوره انتظاری تا سه ماه اعمال می‌کنند، پس بیمه موقت خصوصی برای ماه‌های نخست شما توصیه می‌شود [16]. دندان‌پزشکی معمول، دارو، بینایی و فیزیوتراپی عموماً پوشش داده نمی‌شوند.

Q: طرح مراقبت دندانی کانادا چیست و چه کسی واجد شرایط است؟

A: CDCP به ساکنان بدون بیمه با درآمد خالص تعدیل‌شده خانواده زیر $90,000 کمک می‌کند. خانواده‌های زیر $70,000 هیچ پرداخت مشترکی بر پایه جدول کارمزد طرح نمی‌پردازند، در حالی که بازه‌های $70,000 تا $89,999 ۴۰٪ یا ۶۰٪ می‌پردازند [17]. شما نباید به هیچ پوشش دندان‌پزشکی خصوصی دسترسی داشته باشید.

Q: دندان‌پزشک بدون بیمه چقدر هزینه دارد؟

A: در راهنمای کارمزد ۲۰۲۵ بریتیش کلمبیا، یک معاینه دوره‌ای، پولیش و دو واحد جرم‌گیری حدود $206.80 پیش از عکس‌برداری می‌شود، و یک روکش سرامیکی $1,070 به‌علاوه هزینه‌های آزمایشگاه است [18]. کارمزدها بسته به استان و کلینیک متفاوت است، پس برآورد کتبی بخواهید.

Q: آیا مالیات فروش هزینه واقعی چیزها را تغییر می‌دهد؟

A: بله. مالیات فروش در صندوق پرداخت افزوده می‌شود و بسته به استان متفاوت است، پس همان محصول در برخی استان‌ها گران‌تر از دیگران تمام می‌شود. برای تفکیک کامل، راهنمای مالیات فروش کانادا را ببینید.

Q: برای زندگی راحت در کانادا به چه میزان درآمد نیاز دارم؟

A: برای ملزومات اصلی (حدود $2,200 تا $3,050 در ماه برای مجرد، یا $4,200 تا $5,700 برای خانواده چهارنفره) به‌علاوه مالیات بر درآمد، پس‌انداز و مخارج اختیاری برنامه‌ریزی کنید [1][2][4]. چون مالیات و مزایا بسته به استان متفاوت است، به‌جای حقوق ناخالص بر حقوق خالص تمرکز کنید.

کلمات کلیدی مرتبط

  1. Quarterly rent statistics, first quarter 2026 - Statistics Canada (with Canada Mortgage and Housing Corporation)(Accessed: 2026-07-24)
  2. Canada's Food Price Report 2026 - Agri-Food Analytics Lab, Dalhousie University(Accessed: 2026-07-24)
  3. Consumer Price Index, June 2026 - Statistics Canada(Accessed: 2026-07-24)
  4. Market Snapshot: How much do your neighbours across Canada pay for electricity? - Canada Energy Regulator(Accessed: 2026-07-24)
  5. Price Comparisons of Wireline, Wireless and Internet Services in Canada and Foreign Jurisdictions, 2024 Edition - Innovation, Science and Economic Development Canada(Accessed: 2026-07-24)
  6. Canadian Telecommunications Market Report 2025 - Canadian Radio-television and Telecommunications Commission(Accessed: 2026-07-24)
  7. Pricing and Fare Zones - TransLink (Metro Vancouver)(Accessed: 2026-07-24)
  8. Fares and passes - Toronto Transit Commission(Accessed: 2026-07-24)
  9. Calgary Transit fares changing for 2026 - Calgary Transit(Accessed: 2026-07-24)
  10. Fare Schedule, Effective July 1, 2026 - Societe de transport de Montreal / ARTM(Accessed: 2026-07-24)
  11. Prices - OC Transpo (Ottawa)(Accessed: 2026-07-24)
  12. Impacts of rising costs and claims on personal automobile insurance in Canada - Statistics Canada(Accessed: 2026-07-24)
  13. Monthly average retail prices for gasoline and fuel oil, by geography (Table 18-10-0001-01) - Statistics Canada(Accessed: 2026-07-24)
  14. Toward $10-a-day: An Early Learning and Child Care Backgrounder - Employment and Social Development Canada(Accessed: 2026-07-24)
  15. Child care arrangements, 2025 - Statistics Canada(Accessed: 2026-07-24)
  16. Canada's health care system - Health Canada(Accessed: 2026-07-24)
  17. Canadian Dental Care Plan: Do you qualify and how much is covered - Health Canada(Accessed: 2026-07-24)
  18. 2025 Abbreviated General Practitioner's Suggested Fee Guide - British Columbia Dental Association(Accessed: 2026-07-24)

سلب مسئولیت

برآورد هزینه‌ها بر پایه داده‌های ۲۰۲۶ است و بسته به خانوار و مکان متفاوت است.

This article is for informational purposes only and does not constitute professional tax, legal, or immigration advice. Information may change over time. For decisions involving taxes, immigration, or legal matters, please consult official government sources or a qualified professional.

آیا این مقاله مفید بود؟